בפניי בני זוג המבקשים להתגרש עומדת, בין היתר, המשימה הקשה של חלוקת רכושם. למידע נוסף וקבלת יעוץ משפטי מיידי, לחץ כאן...
חלוקת רכוש משותף בהליך גירושין
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

 מרכז המידע להליכי
גירושין ודיני משפחה
בהנהלת עו"ד שרון סגל
בהנהלת עו"ד
שרון סגל

להתגרש בתנאים שלך! פתרונות יצירתיים בענייני משפחה
וגירושין בהתאמה אישית עבורך
תמיד למען הזכויות שלך יעוץ מומחים בנושא ירושה וצוואה
ופתרון אפקטיבי לסכסוכי ירושים
לחזק את הזוגיות! הסכם ממון הוא הבטחון שלך
לעתיד שקט ורגוע
שמירה על האינטרסים שלך! הדרך לפירוק השיתוף
בליווי משפטי אישי ובהליך מזורז
נסיון ואסטרטגיה מנצחת! הדרך המהירה והאפקטיביות
לחלק את הרכוש המשותף שלכם!
x

סיוע משפטי למתגרשים צוואות וירושות חלוקת רכוש פירוק שיתוף הסכמי ממון


כיצד מתבצעת חלוקת רכוש בהליך גירושין?

Hebrew
תאריך: 01/02/2017 10:21   

לאחר שנים של זוגיות פורייה והקמת משפחה מתפקדת ובריאה, קורה מה שקורה לשליש מהזוגות במדינת ישראל. ההורים לא מסתדרים. הפרידה והגירושין הם כורח המציאות. במהלך החיים המשותפים נצברו נכסים ורכוש מגוון.

בני זוג שנפרדים ומתגרשים לא אמורים לצאת בידיים ריקות לדרכם החדשה. את הילדים המשותפים לא נהוג לחלק אבל את הרכוש המשותף צריך לחלק.

זוגות שיודעים להסתדר גם בגירושין כמו בחיים המשותפים יכול ויגיעו להסדר מוסכם של חלוקת הרכוש לפי העיקרון "חצי חצי" ללא הסתייגויות והתחשבנות קטנונית. סביר להניח שגם בנוגע לנכסים שהובאו לזוגיות לפני הנישואין, לא יועלה הטיעון המוכר והקנטרני, "אני עשיתי את הכסף ואת שרפת אותו במסע קניות אין סופי בקניונים".

חייג/י לשיחה אישית עם עורך דין: 052-2226699 (24 שעות ביממה)

גם ללא הסכם ממון יכולים הם להגיע לחלוקת רכוש שווה והוגנת. השאלה שעל הפרק היא, כמה כבר כאלו זוגות יש? מעט מאד, אם בכלל.

למען הרוב המכריע שנקלע לצורך בחלוקת רכוש בעקבות גירושין, נפרט את הכללים לחלוקה, לפי איזה מפתח מחלקים. מי לוקח מה, האם יש מצב שאחד לוקח הכול והשני נותר ערום.

מהו למעשה הרכוש המשותף?

הרכוש המשותף שנצבר במהלך החיים המשותפים כולל בדרך כלל הפריטים הבאים: בית/דירת מגורים, התכולה, השקעות נוספות בנדל"ן, פיקדונות בבנק, חשבונות עו"ש ומטבע חוץ, מניות, קרנות נאמנות, קרן השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים, עסקים וחברות שהוקמו במשותף או בנפרד על ידי אחד מבני הזוג בתוך שנות הזוגיות.

עקרונות מנחים לאופן חלוקת הרכוש

ברמה העקרונית והבסיסית, רכוש שנצבר במשותף במהלך חיי הנישואין, יתחלק באופן שווה בין בני הזוג בעקבות גירושין, ללא התחשבות בעובדה על שם מי רשום הרכוש שיועד לחלוקה.

רכוש שהובא על ידי אחד מבני הזוג לתוך הזוגיות והנישואין, מתנות וירושות שהתקבלו וניתנו במהלך הנישואין, גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי, או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני-הזוג בשל נזק גוף, או מוות, נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם, לא מחויבים בחלוקה לפי אותו עיקרון בסיסי.

עם זאת יתכנו מקרים בהם צד אחד תובע את חלקו ברכוש המשותף והצד השני מתנגד לו בטענה שהרכוש הוא שלו, עוד מלפני הנישואין, ידרש הצד התובע את חלקו להוכיח שלצד המתנגד הייתה כוונה לשתף אותו בנכס שעל שמו עוד מלפני הנישואין.חלוקת רכוש - איך לעשות את זה נכון

כמו למשל: בדירת מגורים שהיתה בבעלות אחד מבני הזוג עוד מלפני הנישואין. הדירה נשארה על שמו.

במהלך החיים המשותפים הצהיר בן הזוג על כוונתו למכור בעתיד את הדירה ובתמורת מכירתה להוסיף חסכונות משותפים במהלך השנים, שהושגו במאמץ משותף, כדי לעבור לדירה מרווחת יותר עם התרחבות המשפחה.

אותה גישה תופסת לגבי מתנות וירושות שניתנו במהלך הנישואין.

זוהי למעשה חזקת השיתוף. כל צד תורם את חלקו לרווחת המשפחה ולצבירת נכסיה ובעת שנוצר הצורך בחלוקת הרכוש, הוא קונה לעצמו זכות באותה שותפות שמתפרקת ומתחלקת.

חובות הם רכוש נוסף שצריך לחלק בעקבות גירושין, זאת בתנאי, שהחובות נצברו תוך כדי התנהלות משותפת במהלך הנישואין.

אם יוכח שבן הזוג צבר חובות בגין הימורים, עבירות פליליות, תשלום לפילגש או כל חוב שנוצר ללא ידיעתה ושיתופה של בת הזוג, לא ניתן לחייב את הצד השני להתחלק בחובות שאינו שותף להם.

עיתוי חלוקת הרכוש

בני זוג לא יכולים לחלק רכוש לפי קפריזה רגעית, כי כך בא להם. רכוש שנצבר במהלך הנישואין והוא רשום על בן זוג אחד, יחולק בעקבות גירושין ופקיעת הנישואין או מוות של אחד מבני הזוג.

זהו למעשה איזון משאבים כפי שנקבע במסגרת חוק יחסי ממון.

במקרים אלו ולפי הוראות סעיף 5 לחוק, כל צד זכאים למחצית השווי של כלל הנכסים. לפי הוראות הלכת נניקשווילי (ע"א 5598/94) איזון משאבים נעשה לא רק בנכסים חיוביים, אלא גם בנכסים שליליים, כגון חובות שנוצרו על ידי בני הזוג במהלך הנישואין.

במקרים חריגים יש לבית המשפט סמכות לקבוע שהחלוקה לא תהייה שווה.

בני זוג שנישאו לפני ינואר 1974, מועד כניסת חוק יחסי ממון לתוקף ושאינו מחייב אותם, יכולים לתבוע את חלוקת הרכוש המשותף בכל זמן וללא קשר לסיום הנישואין בעקבות גירושין או פטירה.

אם הרכוש רשום על שם שני בני הזוג, ניתן להגיש בהסכמה תביעה לפירוק אותה שותפות בדירה או בחברה מסחרית שהבעלות עליה משותפת, בלי קשר לסיום הנישואין, מסיבות של גירושין או מוות.

הסמכות לאשר חלוקת רכוש

בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה הן הערכאות לדיון והכרעה בשאלת חלוקת הרכוש. אם הוגשה תביעת גירושין לבית הדין הרבני ובמסגרתה, נכרכה תביעה לרכוש, אז הסמכות להכריע בתביעה נתונה בלעדית לבית הדין הרבני.

לעומת זאת, אם הוגשה קודם תביעה לחלוקת רכוש בבית המשפט לענייני משפחה התביעה תידון שם ובית הדין הרבני אין סמכות להתערב.

הואיל ונדרשת מעורבות של ערכאות משפטיות מומלץ מאד לבני הזוג להיעזר בשירותיהם של עורכי דין המתמחים בדיני משפחה או לפנות למגשר שצבר מיומנות וניסיון בכל הקשור לחלוקת רכוש בנסיבות אלו. כל אחד מהם יסייע לבני הזוג להכין רשימת מלאי, למפות את הנכסים, לבצע הערכות שווי ולנסח הסכם שיש בו לשרת נאמנה את הצדדים.

חלוקת רכוש באופן שונה ולא שווה

לבית המשפט לענייני משפחה נתונה סמכות מיוחדת להפעלת שיקול דעת לביצוע איזון משאבים צודק בין הצדדים, מתוך גמישות והתחשבות בשיקולים של צדק והוגנות.

שיקולים אלו יכולים גם להוביל להחלטה של בית המשפט להורות על חלוקת בלתי שוויונית של הרכוש.

לפי סעיף 8 לחוק יחסי ממון, אלו הנסיבות בגינן החלוקה לא תהייה שווה: פוטנציאל צבירת נכסים עתידיים של בני הזוג, כושר השתכרות נוכחי ועתידי, קביעת שווי של הנכסים לפי מועד מוקדם יותר מזה המבוקש, התייחסות לנכסים שהיו לבני הזוג במועד שקדם לאיזון המשאבים הנדון.

רוצה לדעת יותר על חלוקת רכוש משותף?
ליחצו כאן לקבלת יעוץ משפטי מעורך דין מנוסה!

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
יש לכם חברה או עסק משותף? - כיצד מחלקים בני זוג שרוצים להתגרש חברה או עסק משותף? מה קובע החוק בנושא?

הליכי גירושין פורום משפחה יצירת קשר 052-2226699